Stackpole Electronics Inc. CF12JA1K80
CF12JA1K80 picture photo
Mfg. Part Number
CF12JA1K80
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/2W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF12JA1K80.pdf
Availability of CF12JA1K80
QUANTITY
CF12JA1K80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF12JA1K80
Internal Part NumberEIS-CF12JA1K80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF12JA1K80
Related LinksCF12J, CF12JA1K80 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF12JA1K80 Details Description
Related parts for CF12JA1K80
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 26POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 32K 68PLCC datasheet.pdf
LED SPACER MOLDED (T1 3/4) .250" datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 9/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf