Stackpole Electronics Inc. CF12JA3R00
CF12JA3R00 picture photo
Mfg. Part Number
CF12JA3R00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3 OHM 1/2W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF12JA3R00.pdf
Availability of CF12JA3R00
QUANTITY
CF12JA3R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF12JA3R00
Internal Part NumberEIS-CF12JA3R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF12JA3R00
Related LinksCF12J, CF12JA3R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF12JA3R00 Details Description
Related parts for CF12JA3R00
RES 7.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 220 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
NTC THERMISTOR G550 / 50K / H 3% datasheet.pdf
COUNTER LED 6 CHAR 115/230V PNL datasheet.pdf
5POS SIL HORIZ SMT PIN HEADER datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf