Sullins Connector Solutions RCB55DYHT
RCB55DYHT picture photo
Mfg. Part Number
RCB55DYHT
Brief Description
CONN EDGECARD 55POS .050 THRUHL
Datasheet Download
RCB55DYHT.pdf
Availability of RCB55DYHT
QUANTITY
RCB55DYHT Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB55DYHT
Internal Part NumberEIS-RCB55DYHT
Number of Positions110
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB55DYHT
Related LinksRCB5, RCB55DYHT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB55DYHT Details Description
Related parts for RCB55DYHT
TWEEZER POINTED FINE 113 3.94" datasheet.pdf
Z8 1K OTP 12MHZ XTEMP 18-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.3PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
IDC PROTECTOR 3POS 26,28AWG datasheet.pdf
SMA RP BLKHD JACK-AMC PLUG 150MM datasheet.pdf