Sensata Technologies/Airpax IEG6-1-72-30.0-01-V
IEG6-1-72-30.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG6-1-72-30.0-01-V
Brief Description
CIR BRKR 30A 250VAC 80VDC
Datasheet Download
IEG6-1-72-30.0-01-V.pdf
Availability of IEG6-1-72-30.0-01-V
QUANTITY
IEG6-1-72-30.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG6-1-72-30.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IEG6-1-72-30.0-01-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating30A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC80V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG6-1-72-30.0-01-V
Related LinksIEG6-1-72, IEG6-1-72-30.0-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG6-1-72-30.0-01-V Details Description
Related parts for IEG6-1-72-30.0-01-V
RES SMD 24 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 806 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 10% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.6-2V 50A 100W datasheet.pdf
RES 19.42 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf