Stackpole Electronics Inc. CF12JA5K10
CF12JA5K10 picture photo
Mfg. Part Number
CF12JA5K10
Brief Description
RES 5.1K OHM 1/2W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF12JA5K10.pdf
Availability of CF12JA5K10
QUANTITY
CF12JA5K10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF12JA5K10
Internal Part NumberEIS-CF12JA5K10
Standard Package2,000
SeriesCF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF12JA5K10
Related LinksCF12J, CF12JA5K10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF12JA5K10 Details Description
Related parts for CF12JA5K10
IC CONTROLLER LI-ION 8.2V 10MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RING TONG 26-24AWG #10 PIDG datasheet.pdf
CABLE SVT OUTLET TO PIGTAIL 2FT datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
1.0MM WTB SMT SNGL RA datasheet.pdf