Stackpole Electronics Inc. CF12JT10R0
CF12JT10R0 picture photo
Mfg. Part Number
CF12JT10R0
Brief Description
RES 10 OHM 1/2W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF12JT10R0.pdf
Availability of CF12JT10R0
QUANTITY
CF12JT10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF12JT10R0
Internal Part NumberEIS-CF12JT10R0
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF12JT10R0
Related LinksCF12J, CF12JT10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF12JT10R0 Details Description
Related parts for CF12JT10R0
IC PROM SER I-TEMP 3.3V 20-PLCC datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 89 50/CD datasheet.pdf
RES SMD 39.2OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL6529 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf