KEMET T491A335M016ZT
T491A335M016ZT picture photo
Mfg. Part Number
T491A335M016ZT
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1206
Datasheet Download
T491A335M016ZT.pdf
Availability of T491A335M016ZT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491A335M016ZT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491A335M016ZT
Internal Part NumberEIS-T491A335M016ZT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491A335M016ZT
Related LinksT491A33, T491A335M016ZT Datasheet, KEMET Distributor
T491A335M016ZT Details Description
Related parts for T491A335M016ZT
MODULE POWER 100A 1200V SCR CC datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
3 ROW VERTICAL HEADER SEL LO datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 26POS 2.54MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 90A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 0.15A 5TSOT datasheet.pdf