Stackpole Electronics Inc. CF12JT2R20
CF12JT2R20 picture photo
Mfg. Part Number
CF12JT2R20
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.2 OHM 1/2W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF12JT2R20.pdf
Availability of CF12JT2R20
QUANTITY
CF12JT2R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF12JT2R20
Internal Part NumberEIS-CF12JT2R20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF12JT2R20
Related LinksCF12J, CF12JT2R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF12JT2R20 Details Description
Related parts for CF12JT2R20
TRANS PREBIAS PNP 300MW SPT datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MODULE PIP 3.3VIN 6A ADJ SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
14P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 111 OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf