Stackpole Electronics Inc. CF14JA2K70
CF14JA2K70 picture photo
Mfg. Part Number
CF14JA2K70
Brief Description
RES 2.7K OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JA2K70.pdf
Availability of CF14JA2K70
QUANTITY
CF14JA2K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JA2K70
Internal Part NumberEIS-CF14JA2K70
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JA2K70
Related LinksCF14J, CF14JA2K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JA2K70 Details Description
Related parts for CF14JA2K70
RELAY OPTO 2 CHANNEL NO/NC 8-DIP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-SOP datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 0.022 OHM 2% 1W 0815 datasheet.pdf
IC MIXER/OSC/PLL DIGITAL VQFN-48 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
120UF 450V 30X25MM 85C 15000H datasheet.pdf
1800UF 450V 45X100MM 85C 5000H datasheet.pdf