Stackpole Electronics Inc. CF14JA56K0
CF14JA56K0 picture photo
Mfg. Part Number
CF14JA56K0
Brief Description
RES 56K OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JA56K0.pdf
Availability of CF14JA56K0
QUANTITY
CF14JA56K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JA56K0
Internal Part NumberEIS-CF14JA56K0
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JA56K0
Related LinksCF14J, CF14JA56K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JA56K0 Details Description
Related parts for CF14JA56K0
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP SOD123 datasheet.pdf
LED 3MM RT ANG HI EFF YEL PC MNT datasheet.pdf
IC ADC DUAL 250MSPS 64-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 33POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CAP MICA 110PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
GDT 150V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf