Stackpole Electronics Inc. CF14JA62K0
CF14JA62K0 picture photo
Mfg. Part Number
CF14JA62K0
Brief Description
RES 62K OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JA62K0.pdf
Availability of CF14JA62K0
QUANTITY
CF14JA62K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JA62K0
Internal Part NumberEIS-CF14JA62K0
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JA62K0
Related LinksCF14J, CF14JA62K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JA62K0 Details Description
Related parts for CF14JA62K0
IDC CABLE - MCG34K/MC34G/X datasheet.pdf
RES SMD 7.68M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PRIORITY ENCODER 8-3L 16-DIP datasheet.pdf
IC ASYNC COMM ELEMNT UART 44PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC AXIAL datasheet.pdf
RES 517K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 2A 230VAC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 136MHZ 6CLCC datasheet.pdf
PARTICULATE RESPTR N95 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 10DFN datasheet.pdf