Stackpole Electronics Inc. CF14JA68K0
CF14JA68K0 picture photo
Mfg. Part Number
CF14JA68K0
Brief Description
RES 68K OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JA68K0.pdf
Availability of CF14JA68K0
QUANTITY
CF14JA68K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JA68K0
Internal Part NumberEIS-CF14JA68K0
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JA68K0
Related LinksCF14J, CF14JA68K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JA68K0 Details Description
Related parts for CF14JA68K0
RES SMD 1M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 18 OHM 0804 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24TSSOP datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS232 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FMALE RCPT 5PS FRONT PNL MT datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.5KV 500MA AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 9KV AXIAL datasheet.pdf