Stackpole Electronics Inc. CF14JA750R
CF14JA750R picture photo
Mfg. Part Number
CF14JA750R
Brief Description
RES 750 OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JA750R.pdf
Availability of CF14JA750R
QUANTITY
CF14JA750R Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JA750R
Internal Part NumberEIS-CF14JA750R
SeriesCF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JA750R
Related LinksCF14J, CF14JA750R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JA750R Details Description
Related parts for CF14JA750R
TOOL CRIMP TERM 10-12, 14-16AWG datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 25MHZ 8SO datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 20BIT 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 24VOUT SMD datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 1/4W PC PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf