Stackpole Electronics Inc. CF14JT150K
CF14JT150K picture photo
Mfg. Part Number
CF14JT150K
Brief Description
RES 150K OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JT150K.pdf
Availability of CF14JT150K
QUANTITY
CF14JT150K Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JT150K
Internal Part NumberEIS-CF14JT150K
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -850ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JT150K
Related LinksCF14J, CF14JT150K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JT150K Details Description
Related parts for CF14JT150K
CAP CER 10000PF 440VAC Y5V RDL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 10% 600VDC RAD datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1KV 1.3A TO277 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 22K OHM 14DIP datasheet.pdf