Stackpole Electronics Inc. CF14JT1M20
CF14JT1M20 picture photo
Mfg. Part Number
CF14JT1M20
Brief Description
RES 1.2M OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JT1M20.pdf
Availability of CF14JT1M20
QUANTITY
CF14JT1M20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JT1M20
Internal Part NumberEIS-CF14JT1M20
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JT1M20
Related LinksCF14J, CF14JT1M20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JT1M20 Details Description
Related parts for CF14JT1M20
IC REG BST SEPIC ADJ 0.71A 8MSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC DO204AC datasheet.pdf
CAP MINI PANEL IND GREEN SEALED datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V 6DFN datasheet.pdf
RES 270K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 324V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf