Stackpole Electronics Inc. CF14JT20K0
CF14JT20K0 picture photo
Mfg. Part Number
CF14JT20K0
Brief Description
RES 20K OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JT20K0.pdf
Availability of CF14JT20K0
QUANTITY
CF14JT20K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JT20K0
Internal Part NumberEIS-CF14JT20K0
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JT20K0
Related LinksCF14J, CF14JT20K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JT20K0 Details Description
Related parts for CF14JT20K0
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
IC OSC TIMER DUAL 500KHZ 14-DIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
IC DECODR/DVR LED 8DIGIT 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 402K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf