Stackpole Electronics Inc. CF14JT360K
CF14JT360K picture photo
Mfg. Part Number
CF14JT360K
Brief Description
RES 360K OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JT360K.pdf
Availability of CF14JT360K
QUANTITY
CF14JT360K Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JT360K
Internal Part NumberEIS-CF14JT360K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -850ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JT360K
Related LinksCF14J, CF14JT360K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JT360K Details Description
Related parts for CF14JT360K
SOCKET TORX T40 1.65" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.675" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
KEY datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMAJ datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 60NS VFBGA datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING COVER datasheet.pdf
LED XLAMP 3500K WHITE 36V SMD datasheet.pdf