Stackpole Electronics Inc. CF14JT3K90
CF14JT3K90 picture photo
Mfg. Part Number
CF14JT3K90
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.9K OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JT3K90.pdf
Availability of CF14JT3K90
QUANTITY
CF14JT3K90 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JT3K90
Internal Part NumberEIS-CF14JT3K90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JT3K90
Related LinksCF14J, CF14JT3K90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JT3K90 Details Description
Related parts for CF14JT3K90
RES SMD 665K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC CONV DC/DC QUASI-RES 8SOIC datasheet.pdf
DSUB 9 M PCB R/A G datasheet.pdf
NEOPRENE MOLDED PARTS datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 24V datasheet.pdf