Stackpole Electronics Inc. CF14JT3K90
CF14JT3K90 picture photo
Mfg. Part Number
CF14JT3K90
Brief Description
RES 3.9K OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JT3K90.pdf
Availability of CF14JT3K90
QUANTITY
CF14JT3K90 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JT3K90
Internal Part NumberEIS-CF14JT3K90
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JT3K90
Related LinksCF14J, CF14JT3K90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JT3K90 Details Description
Related parts for CF14JT3K90
SWITCH ROTARY 2-DECK 1-POLE 28V datasheet.pdf
IC TRPL-OUT LCD SUPPLY 24-HTSSOP datasheet.pdf
IC 4.55V SUPPLY MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC AXIAL datasheet.pdf
CONN GASKET JAM NUT FOR SHELL 14 datasheet.pdf
INDICATOR NEON AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
VARISTOR 35V 180A 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf