Stackpole Electronics Inc. CF14JT68R0
CF14JT68R0 picture photo
Mfg. Part Number
CF14JT68R0
Brief Description
RES 68 OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JT68R0.pdf
Availability of CF14JT68R0
QUANTITY
CF14JT68R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JT68R0
Internal Part NumberEIS-CF14JT68R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JT68R0
Related LinksCF14J, CF14JT68R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JT68R0 Details Description
Related parts for CF14JT68R0
SIDACTOR 25V SURGE SUP DO-214AA datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 40POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48SQFP datasheet.pdf
CONN PLUG INLINE 4POS SKT datasheet.pdf
EVAL MODULE PCAP01 datasheet.pdf
3900UF 63V 22X40 datasheet.pdf