Stackpole Electronics Inc. CF18JA390K
CF18JA390K picture photo
Mfg. Part Number
CF18JA390K
Brief Description
RES 390K OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JA390K.pdf
Availability of CF18JA390K
QUANTITY
CF18JA390K Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JA390K
Internal Part NumberEIS-CF18JA390K
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -850ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JA390K
Related LinksCF18J, CF18JA390K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JA390K Details Description
Related parts for CF18JA390K
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf