Stackpole Electronics Inc. CF18JA390R
CF18JA390R picture photo
Mfg. Part Number
CF18JA390R
Brief Description
RES 390 OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JA390R.pdf
Availability of CF18JA390R
QUANTITY
CF18JA390R Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JA390R
Internal Part NumberEIS-CF18JA390R
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JA390R
Related LinksCF18J, CF18JA390R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JA390R Details Description
Related parts for CF18JA390R
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 3-INP 6-SON datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf