XP Power AHM180PS12
AHM180PS12 picture photo
Mfg. Part Number
AHM180PS12
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 165W
Datasheet Download
AHM180PS12.pdf
Availability of AHM180PS12
QUANTITY
AHM180PS12 Order Process
Ship out your order
Specifications of AHM180PS12
Internal Part NumberEIS-AHM180PS12
3D ModelAHM180PSxx.stpAHM180PSxx.igs
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)13.5A
Power (Watts)165W
No Load Power Consumption500mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension7.87" L x 3.15" W x 1.46" H (200.0mm x 80.0mm x 37.0mm)
ApprovalsCB, TUV, UL
Power (Watts) - Max162W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length35.4" (0.9m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHM180PS12
Related LinksAHM18, AHM180PS12 Datasheet, XP Power Distributor
AHM180PS12 Details Description
Related parts for AHM180PS12
RES SMD 22.1 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
78K0 FX2 IECUBE 64 QFP T-TYPE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 500MA 570 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
WP-GT PP HF PG7 datasheet.pdf
TERMINAL FO PER 1500 DIN 46234 datasheet.pdf
OSC XO 37.056MHZ CMOS SMD datasheet.pdf