Stackpole Electronics Inc. CF18JT1M20
CF18JT1M20 picture photo
Mfg. Part Number
CF18JT1M20
Brief Description
RES 1.2M OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JT1M20.pdf
Availability of CF18JT1M20
QUANTITY
CF18JT1M20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JT1M20
Internal Part NumberEIS-CF18JT1M20
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JT1M20
Related LinksCF18J, CF18JT1M20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JT1M20 Details Description
Related parts for CF18JT1M20
RES SMD 76.8K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC DO204AL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
MULTI-FINISHING WHEEL 16" 2S MED datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS CORD SOCKET datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SO datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf