Stackpole Electronics Inc. CF18JT1R10
CF18JT1R10 picture photo
Mfg. Part Number
CF18JT1R10
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1 OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JT1R10.pdf
Availability of CF18JT1R10
QUANTITY
CF18JT1R10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JT1R10
Internal Part NumberEIS-CF18JT1R10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JT1R10
Related LinksCF18J, CF18JT1R10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JT1R10 Details Description
Related parts for CF18JT1R10
DIODE GEN PURP 800V 1A DO41 datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
SLDSW 5A 4.0M NONE 4HOLE datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
15A IN-LINE GFCI W/PLUG CONN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.5A 110 MOHM SMD datasheet.pdf