Stackpole Electronics Inc. CF18JT2K70
CF18JT2K70 picture photo
Mfg. Part Number
CF18JT2K70
Brief Description
RES 2.7K OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JT2K70.pdf
Availability of CF18JT2K70
QUANTITY
CF18JT2K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JT2K70
Internal Part NumberEIS-CF18JT2K70
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JT2K70
Related LinksCF18J, CF18JT2K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JT2K70 Details Description
Related parts for CF18JT2K70
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
TRIMMER 15K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
LED COB WHT 13.5MM 2700K 90CRI datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 13.5A 8.4 MOHM datasheet.pdf
GSM/HSPA datasheet.pdf
09P MTA100 HDR ASY FL/STR 15AU datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC datasheet.pdf