Stackpole Electronics Inc. CF18JT3K90
CF18JT3K90 picture photo
Mfg. Part Number
CF18JT3K90
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.9K OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JT3K90.pdf
Availability of CF18JT3K90
QUANTITY
CF18JT3K90 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JT3K90
Internal Part NumberEIS-CF18JT3K90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JT3K90
Related LinksCF18J, CF18JT3K90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JT3K90 Details Description
Related parts for CF18JT3K90
CONN SPADE SEALABLE #6 18-22AWG datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 48KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 6.0V SOT89-3 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 18SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 422 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 27POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf