Stackpole Electronics Inc. CF18JT3K90
CF18JT3K90 picture photo
Mfg. Part Number
CF18JT3K90
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.9K OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JT3K90.pdf
Availability of CF18JT3K90
QUANTITY
CF18JT3K90 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JT3K90
Internal Part NumberEIS-CF18JT3K90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JT3K90
Related LinksCF18J, CF18JT3K90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JT3K90 Details Description
Related parts for CF18JT3K90
IC TXRX RS232 5V 24-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS RT ANG T/H TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 48A TO-220 datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 25NS 48SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 820UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RECEIVER IR REMOTE 3V 36.7KHZ datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 85MA 67 OHM TH datasheet.pdf