Stackpole Electronics Inc. CF18JT470R
CF18JT470R picture photo
Mfg. Part Number
CF18JT470R
Brief Description
RES 470 OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JT470R.pdf
Availability of CF18JT470R
QUANTITY
CF18JT470R Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JT470R
Internal Part NumberEIS-CF18JT470R
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JT470R
Related LinksCF18J, CF18JT470R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JT470R Details Description
Related parts for CF18JT470R
CONN POWER JACK 2.1MM datasheet.pdf
LED RED CLEAR SHORT 5MM T/H datasheet.pdf
LED2.5"X 1.25" RECT SUP YEL12VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GATE DRVR 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
OSC VCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 254 TYPE A 19POS datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M4 NYLON datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 24UH 205MA 2.75 OHM TH datasheet.pdf