Stackpole Electronics Inc. CF18JT4R70
CF18JT4R70 picture photo
Mfg. Part Number
CF18JT4R70
Brief Description
RES 4.7 OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JT4R70.pdf
Availability of CF18JT4R70
QUANTITY
CF18JT4R70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JT4R70
Internal Part NumberEIS-CF18JT4R70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JT4R70
Related LinksCF18J, CF18JT4R70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JT4R70 Details Description
Related parts for CF18JT4R70
CONV DC/DC 12VIN ADJ OUT 26A datasheet.pdf
INSTALL TOOL ORANGE FOR SHR SER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN 2.54MM IDC MALE RED 10POS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf