Stackpole Electronics Inc. CF1JT1K50
CF1JT1K50 picture photo
Mfg. Part Number
CF1JT1K50
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5K OHM 1W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF1JT1K50.pdf
Availability of CF1JT1K50
QUANTITY
CF1JT1K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF1JT1K50
Internal Part NumberEIS-CF1JT1K50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF1JT1K50
Related LinksCF1J, CF1JT1K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF1JT1K50 Details Description
Related parts for CF1JT1K50
CAP CER 33PF 100V SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 6A datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf