Stackpole Electronics Inc. CF1JT470R
CF1JT470R picture photo
Mfg. Part Number
CF1JT470R
Brief Description
RES 470 OHM 1W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF1JT470R.pdf
Availability of CF1JT470R
QUANTITY
CF1JT470R Order Process
Ship out your order
Specifications of CF1JT470R
Internal Part NumberEIS-CF1JT470R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF1JT470R
Related LinksCF1J, CF1JT470R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF1JT470R Details Description
Related parts for CF1JT470R
RES SMD 1.6KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
FUSE 50A 500V CLASS AM datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
THERMAL GAPPAD .040 8X16"" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
ANT DIRECT DUAL 7DBI 12" N FEM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 150 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
BASIC MODEL PRESSURE SENSOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
8-/16-Channel, 3 V/5 V, Serial Input, Single- Supply, 12-/14-Bit Voltage Output DACs IC datasheet.pdf