Stackpole Electronics Inc. CF1JT8K20
CF1JT8K20 picture photo
Mfg. Part Number
CF1JT8K20
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2K OHM 1W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF1JT8K20.pdf
Availability of CF1JT8K20
QUANTITY
CF1JT8K20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF1JT8K20
Internal Part NumberEIS-CF1JT8K20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF1JT8K20
Related LinksCF1J, CF1JT8K20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF1JT8K20 Details Description
Related parts for CF1JT8K20
CAP CER 43PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 470 OHM 14SOIC datasheet.pdf
SL SMT RA HDR TIN 3CKT datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM SMD datasheet.pdf