Vishay/Vitramon VJ0402D4R3CXAAP
VJ0402D4R3CXAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D4R3CXAAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D4R3CXAAP.pdf
Availability of VJ0402D4R3CXAAP
QUANTITY
VJ0402D4R3CXAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D4R3CXAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D4R3CXAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D4R3CXAAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D4R3CXAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D4R3CXAAP Details Description
Related parts for VJ0402D4R3CXAAP
LED BASED BIPIN T5 626NM 28V RED datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
FAM1 SHEET 400X400X0.2MM W/ADH datasheet.pdf
RES 392K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
WE-CBF SMD EMI SUPP FERRITE BEAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23 datasheet.pdf