Amphenol Industrial CF3102C-14S-7P
CF3102C-14S-7P picture photo
Mfg. Part Number
CF3102C-14S-7P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/PINS
Datasheet Download
CF3102C-14S-7P.pdf
Availability of CF3102C-14S-7P
QUANTITY
CF3102C-14S-7P Order Process
Ship out your order
Specifications of CF3102C-14S-7P
Internal Part NumberEIS-CF3102C-14S-7P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF3102C-14S-7P
Related LinksCF3102C, CF3102C-14S-7P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
CF3102C-14S-7P Details Description
Related parts for CF3102C-14S-7P
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
AC DRIVE,240V 3PH,1/8HP 0.1KW datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X5R 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
PLATO SOLDERING TIP - EDSYN datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 80V SMD datasheet.pdf