Bourns Inc. CF453215-120K
CF453215-120K picture photo
Mfg. Part Number
CF453215-120K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 225MA 2 OHM SMD
Datasheet Download
CF453215-120K.pdf
Availability of CF453215-120K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CF453215-120K Order Process
Ship out your order
Specifications of CF453215-120K
Internal Part NumberEIS-CF453215-120K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCF453215 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCF453215
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±10%
Current Rating225mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.067" (1.70mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF453215-120K
Related LinksCF4532, CF453215-120K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CF453215-120K Details Description
Related parts for CF453215-120K
ACCY BUSBAR FOR 60A RELAY datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MT-RJ SECURE JACK XG 50/125 RED datasheet.pdf
LABEL 4X4" BLACK ON WHITE 50/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 249K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 1W datasheet.pdf