Stackpole Electronics Inc. CFM12JA120R
CFM12JA120R picture photo
Mfg. Part Number
CFM12JA120R
Brief Description
RES 120 OHM 1/2W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM12JA120R.pdf
Availability of CFM12JA120R
QUANTITY
CFM12JA120R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM12JA120R
Internal Part NumberEIS-CFM12JA120R
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM12JA120R
Related LinksCFM12, CFM12JA120R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM12JA120R Details Description
Related parts for CFM12JA120R
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 33 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROLL, HOOK & LOOP, 3/4" X 25-YD, datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf