Stackpole Electronics Inc. CFM12JT1K10
CFM12JT1K10 picture photo
Mfg. Part Number
CFM12JT1K10
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/2W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM12JT1K10.pdf
Availability of CFM12JT1K10
QUANTITY
CFM12JT1K10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM12JT1K10
Internal Part NumberEIS-CFM12JT1K10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM12JT1K10
Related LinksCFM12, CFM12JT1K10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM12JT1K10 Details Description
Related parts for CFM12JT1K10
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 5A 5V datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 87.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 185MA 6.1 OHM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf