Stackpole Electronics Inc. CFM12JT1K80
CFM12JT1K80 picture photo
Mfg. Part Number
CFM12JT1K80
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/2W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM12JT1K80.pdf
Availability of CFM12JT1K80
QUANTITY
CFM12JT1K80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM12JT1K80
Internal Part NumberEIS-CFM12JT1K80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM12JT1K80
Related LinksCFM12, CFM12JT1K80 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM12JT1K80 Details Description
Related parts for CFM12JT1K80
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 35KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC VERT 13POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 2MM GOLD datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf