Stackpole Electronics Inc. CFM12JT1K80
CFM12JT1K80 picture photo
Mfg. Part Number
CFM12JT1K80
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/2W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM12JT1K80.pdf
Availability of CFM12JT1K80
QUANTITY
CFM12JT1K80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM12JT1K80
Internal Part NumberEIS-CFM12JT1K80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM12JT1K80
Related LinksCFM12, CFM12JT1K80 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM12JT1K80 Details Description
Related parts for CFM12JT1K80
IC REG LDO 3V 50MA SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DUART 48LQFP datasheet.pdf
24P SL156 HSG W/RAMP,LRG OPEN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 75 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf