Stackpole Electronics Inc. CFM12JT20K0
CFM12JT20K0 picture photo
Mfg. Part Number
CFM12JT20K0
Brief Description
RES 20K OHM 1/2W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM12JT20K0.pdf
Availability of CFM12JT20K0
QUANTITY
CFM12JT20K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM12JT20K0
Internal Part NumberEIS-CFM12JT20K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM12JT20K0
Related LinksCFM12, CFM12JT20K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM12JT20K0 Details Description
Related parts for CFM12JT20K0
IC SUPERVISOR CPU 64K EE 14-SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 13.9KV TRANS 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf