Stackpole Electronics Inc. CFM12JT56K0
CFM12JT56K0 picture photo
Mfg. Part Number
CFM12JT56K0
Brief Description
RES 56K OHM 1/2W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM12JT56K0.pdf
Availability of CFM12JT56K0
QUANTITY
CFM12JT56K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM12JT56K0
Internal Part NumberEIS-CFM12JT56K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM12JT56K0
Related LinksCFM12, CFM12JT56K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM12JT56K0 Details Description
Related parts for CFM12JT56K0
IC MOSFET DRIVER 3A HS 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 16POS FMALE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 28POS SGL GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 56POS .156 GRN datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC VIDEO BUFFER 6DB SOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT ENCLOSED 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
IC PLL CLK MULTIPLIER 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V U2J 0805 datasheet.pdf