Stackpole Electronics Inc. CFM12JT91R0
CFM12JT91R0 picture photo
Mfg. Part Number
CFM12JT91R0
Brief Description
RES 91 OHM 1/2W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM12JT91R0.pdf
Availability of CFM12JT91R0
QUANTITY
CFM12JT91R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM12JT91R0
Internal Part NumberEIS-CFM12JT91R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM12JT91R0
Related LinksCFM12, CFM12JT91R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM12JT91R0 Details Description
Related parts for CFM12JT91R0
MOSFET N-CH 30V 140A D2PAK datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL LOW SIDE 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23A-3 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CORD SOCKET datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf