Stackpole Electronics Inc. CFM14JA15R0
CFM14JA15R0 picture photo
Mfg. Part Number
CFM14JA15R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 1/4W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM14JA15R0.pdf
Availability of CFM14JA15R0
QUANTITY
CFM14JA15R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM14JA15R0
Internal Part NumberEIS-CFM14JA15R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFM
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM14JA15R0
Related LinksCFM14, CFM14JA15R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM14JA15R0 Details Description
Related parts for CFM14JA15R0
FIXED IND 470UH 300MA 1.6 OHM datasheet.pdf
IC AUD/VID DECODER PCI 128LQFP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8DIP datasheet.pdf
CABLE TIE PUSH UMBRELLA MOUNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS PNL ANGLD PIN datasheet.pdf