Stackpole Electronics Inc. CFM14JA3R90
CFM14JA3R90 picture photo
Mfg. Part Number
CFM14JA3R90
Brief Description
RES 3.9 OHM 1/4W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM14JA3R90.pdf
Availability of CFM14JA3R90
QUANTITY
CFM14JA3R90 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM14JA3R90
Internal Part NumberEIS-CFM14JA3R90
SeriesCFM
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM14JA3R90
Related LinksCFM14, CFM14JA3R90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM14JA3R90 Details Description
Related parts for CFM14JA3R90
RES SMD 182 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
GASKET CIRCUIT BRKR 2POLE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 1206 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 158 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE 15COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.01% 8W TO220-4 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TST LD STKG BANA TO ALLI 12" BK datasheet.pdf