Stackpole Electronics Inc. CFM14JT20K0
CFM14JT20K0 picture photo
Mfg. Part Number
CFM14JT20K0
Brief Description
RES 20K OHM 1/4W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM14JT20K0.pdf
Availability of CFM14JT20K0
QUANTITY
CFM14JT20K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM14JT20K0
Internal Part NumberEIS-CFM14JT20K0
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesCFM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM14JT20K0
Related LinksCFM14, CFM14JT20K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM14JT20K0 Details Description
Related parts for CFM14JT20K0
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
IC SYNC FIFO MEM 64X36X2 132-QFP datasheet.pdf
THERMISTOR 150K OHM NTC 0603 SMD datasheet.pdf
STRNGLT 212.75' 12-3 60 20' LEAD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100 SGHT TAIL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
4R VER HDR PF 0GP datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 20% 2000VDC datasheet.pdf