Stackpole Electronics Inc. CFM14JT24R0
CFM14JT24R0 picture photo
Mfg. Part Number
CFM14JT24R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24 OHM 1/4W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM14JT24R0.pdf
Availability of CFM14JT24R0
QUANTITY
CFM14JT24R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM14JT24R0
Internal Part NumberEIS-CFM14JT24R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM14JT24R0
Related LinksCFM14, CFM14JT24R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM14JT24R0 Details Description
Related parts for CFM14JT24R0
IC TRANSCEIVER 2.5GHZ 48-QFN datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
GDT 300V 25% 2KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 29.8V 5A 150W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 10V DRIVE LPTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
350 TB RIS CLA 180D SMT datasheet.pdf
MODULE SPM 600V 15A SPM55 datasheet.pdf