SiTIME SIT9003AI-1-18SQ
SIT9003AI-1-18SQ picture photo
Mfg. Part Number
SIT9003AI-1-18SQ
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT9003AI-1-18SQ.pdf
Availability of SIT9003AI-1-18SQ
QUANTITY
SIT9003AI-1-18SQ Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9003AI-1-18SQ
Internal Part NumberEIS-SIT9003AI-1-18SQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT9003
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-1.00%, Down Spread
Current - Supply (Max)3.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)0.8µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9003AI-1-18SQ
Related LinksSIT9003A, SIT9003AI-1-18SQ Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9003AI-1-18SQ Details Description
Related parts for SIT9003AI-1-18SQ
IC TEMP SWTCH PUSH/PULL SOT23A-5 datasheet.pdf
IC SOURCE DRVR 32BIT SER 44PLCC datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 10% 2812 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CABLE 6POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
IC FPGA 377 I/O 896FBGA datasheet.pdf
OSC MEMS 90.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 0605 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 0.8MM 80POS SMD GOLD datasheet.pdf