Stackpole Electronics Inc. CFM14JT470K
CFM14JT470K picture photo
Mfg. Part Number
CFM14JT470K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470K OHM 1/4W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM14JT470K.pdf
Availability of CFM14JT470K
QUANTITY
CFM14JT470K Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM14JT470K
Internal Part NumberEIS-CFM14JT470K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -850ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM14JT470K
Related LinksCFM14, CFM14JT470K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM14JT470K Details Description
Related parts for CFM14JT470K
RES ARRAY 5 RES 390 OHM 10SIP datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP 5V 50MA 8UMAX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 10 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 90POS DR TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
5 MHz-400 MHz 100 dB High Precision Limiting-Logarithmic Amplifier IC datasheet.pdf