Stackpole Electronics Inc. CFM14JT5K60
CFM14JT5K60 picture photo
Mfg. Part Number
CFM14JT5K60
Brief Description
RES 5.6K OHM 1/4W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM14JT5K60.pdf
Availability of CFM14JT5K60
QUANTITY
CFM14JT5K60 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM14JT5K60
Internal Part NumberEIS-CFM14JT5K60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM14JT5K60
Related LinksCFM14, CFM14JT5K60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM14JT5K60 Details Description
Related parts for CFM14JT5K60
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO214AC datasheet.pdf
CONN SPRING 20POS SNGL .236 PCB datasheet.pdf
IC PWR AMP RF 28V 30W TO272-16GW datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.4A 100 MOHM TH datasheet.pdf
IC ASMA ADT CMOS 1.25MHZ 24DIP datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 9pF 75 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf